23 08 2007

ÜNİVERSİTELİ OLMAK MI?

Evet, başlıkta da dediğim gibi, üniversiteli olmak!

Aslında sorun bu kadar basit değil. Bu yazı sizi biraz sıkabilir; ama ben yine de anlatmak istiyorum. Bu benim blogum :) Çok sıkmayacağım merak etmeyin. Hem belki de daha bahsettiklerimi yaşamamış kardeşlerime de bazı fikirler vermiş olurum. Başlıyoruz..

İlkokul dönemim çok sıkıntılı geçti. Öyle ki; sınıf öğretmenim annemi çağırıp: "bu çocuk okumaz! bundan bi b..k olmaz" deyip anneme sormuş: "ne yapayım? Geçireyim mi? Bırakayım mı?" Annem de ne desin: " geçir tabii, en azından ite-kaka liseyi bitirtir öyle veririm bir işe" demiş. Bunun üzerine benimle frekansları uyuşmayan aksi mi aksi bu öğretmen beni geçirmiş.

Ortaokul dönemim sırf temelsizlikten sallana sallana geçti. Hep Şube Öğretmenler Kurulu (Ş.Ö.K) ile geçtim. Tabii bu durum beni şök etmeye yetti. Ben de orta 3. sınıfta dedim ki: "ben düz lise okumam, okuyamam. Ya beni bir işe verin ya da benim ingilizcem iyi, ingilizce eğitim veren bir okula verin" Ve işte hayatımın belki de dönüm noktası; "Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi"

Lisede beni ben bile tanıyamadım. Düşünebiliyor musunuz ilk teşekkür belgemi lisede aldım ben. Ama ilk sene hazırlık okuduk ve ben gerçekten sınıfın en iyi 3 öğrencisinden birisiydim. Yani ben kendimi lisede toparladım.

Ve işte mezuniyet zamanı!
Elimizde diploma; ama o da ne? Bölümü: Eşit Ağırlık (EA) !
Ben tam da ingilizce öğretmenliği hayalleri kurarken bu ibareyle yıkıldım. Lisede sadece hazırlıktan sonra yani lise 1 döneminde ( hazırlık,Lise 1, Lise 2, Lise 3) sayısal ders aldık. Bir daha hiç görmedik.

Sene 2000. Milenyum yani. Ben ÖSS'ye hazırlanıyorum ( yalan, sadece baktım şöyle bi o kadar) olmadı tabii 

Sene 2001. Bu sefer gerçekten çalıştım; ama.. Yine olmadı 

Sene 2002. Artık sabırlar tükenme noktasına adım atarken bu sene değişiklik yaptım ve dersaneye yazıldım. Sonuç mu? Yine olmadı 

Sene 2003. Ya Tamam Ya Devam ( YTYD) bu felsefeyle tekrar dersaneye yazılmak gereği duyarak ve anneme söz vererek 1 sene daha uğraştım. Sonuç: zafer

Ve işte o 4 senelik özlem bitti. Üniversite
Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği Bölümü. söylemesi bile 4 yıla bedel Üniversite yaşamını hep TV'den gördüm. Ve hep o filmlerdeki gibi sanarak geldim Ankara'ya; ama her şey insanın beklediği gibi olmuyor maalesef. benim okuduğum lisenin bizim fakülteden tek farkı küçük olması. Bina tarihi eser kapsamına alınmış. şaka yapmıyorum çok ciddiyim. Hayır eski olmasını geçtim çok kötü binası var. Beslenme üzerine olduğu için haliyle yemek atelyeleri var. Kullandığımız çatal,bıçak ,v.s görseniz, okulun yaşı çıkar zaten ortaya

(Sıkın dişinizi sona geldik )

4 seneyi iyisiyle kötüsüyle bitirdim; ama yine maalesef okulu bitiremedim :( sanmayın ki tamamen benim tembelliğim. İnanın gözümün önünde o kadar çok notla oynama yapıldı ki; hakkı olmadığı halde geçen çok arkadaşım oldu. Bu bir sığınma şekli olabilir belki; ama öyle değil. Ben 4 sene geçtiğim dersi de kendim geçtim, keldığım dersten de kendim kaldım. Hiçbir hoca benim notumu değiştirmedi. Eğer değiştirseydi şimdi ben de mezundum. Ve derslerimin çoğu sınırda kaldı ( ÖRNEK: DC notu sınırdır. CC olursa direkt; DC olursa 2.00 not ortalamasını aşmanız şartıyla geçersiniz) Bütünleme olmadığından dersten kaldınız mı ya yaz okulunda alacaksınız ya da diğer dönemde.

Son sözler:

Üniversiteye hazırlanacak olan, hazırlanan ve kazanmış olup da kayıt gününü bekleyen kardeşlerime, arkadaşlarıma buradan sesleniyorum: BÜYÜK BEKLENTİLER İÇERİSİNDE OLMAYIN!! Hedefleriniz büyük olabilir, olsun da; ama ne olur bu ÖSS işini gözünüzde büyütmeyin. Kendinize güvenin. Bunu laf olsun diye söylemiyorum. Bakın ben 4 sene bekledim. Yılmadım, tamam yıldım :) ama pes etmedim. siz de etmeyin. Tabii eğer gerçekten okumak istiyorsanız! Eline silah tutuşturulan bir adama hedef göstermeden ateş etmesini söylerseniz, her şeyi vurabilir sizi bile!! O yüzden bir hedef belirleyin ve durmadan oraya ateş edin. (Bu söz kimseye ait değil ben uydurdum; ama hoşuma gitti )

Hepinize hayatta başarı diliyorum Umarım her şey gönlünüzce olur (imkansız ama..) Umarım hiç "KEŞKE" demezsiniz ve "KEŞKE" dedirtecek hareketler yapmazsınız.

SAYGILAR...Marcoloji


0
0
0
Yorum Yaz